Diskusné koňoviny

Nový príspevok
!!! Musíte vyplniť všetky údaje !!!

SK:
Život s Covidom [4] Páči sa mi
Ta už das dva tižňe sebe tu naživame zos virusikom. Pomeňel nam dakus život. A na perši pohľad gu horšemu. Aľe počas presuvaňa še zos obivački do kuchňi, na zachod, do spalňi a zos gauča na ini gauč som prišol na to, že to ňeňi až take plane jak še zda. Bo naraz še zos bežnich vecoch, z rutinneho života, aľe hlavňe skoro zo šickich mojich zaľuboch. koňičkoch a zaujmoch staľi sni a tužbi. A povice sami, mac ešči sni a dokonca tužbi vof takim veku, to ňe až take plane, ňe? A ešči som sebe všimniul, že kec sebe poradňe založim ruško, nasadzim okuľare a viražim do Centrumu, do Bilej , na pľac, (daľej sebe zatiaľ ňetrufam) ta šmahom ruki še zos štamgasta zos ČS baru, chtoreho še dalo hocdze spoznac, staňe anonimni alkoholik. A z vas tiž, bo ešči som aňi jedeho ňestretnul. A možno i stretnul, zaručeňe aľe ňespoznal...
SK:
Upozornenie [5] Páči sa mi
Ňezapomňice, že 29.3. še meňi čas a možeme bic doma o hodzinu dluhši!
SK:
Zatiaľ asi tak [8] Páči sa mi
Premierovi a vláde do pozornosti: Nemusíte nevyhnutne prejsť od slov k činom, budem vďačný, ak prejdete od drístov k slovám...
SK v :
Zdanlivo čistý, ale tie myšlienky... [9] Páči sa mi
Ta už vecej jak tidzeň šedzime šicke doma a na minimum zme obmedzeli svoje spoločenske i športove aktivity. Aňi zme še ňenazdaľi, že tak skoro pridze na Milošove slova. Ňe tak davno nam citoval vof karčme Wericha: „Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dnové, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.“ Ja, napriklad, som še vtedi v duchu poušmial a pomišľel sebe, že isce je to pravda a gu temu raz i pridze, aľe ňe hňetka. Až dakedi inokedi, pozňejši, za paru roki, kec mi moje celo načisto vipovi službu a ja ho budzem mušel posluchnuc. Teraz še radši ešči napijem piva zos kamaratmi. A vof stredu, abo o tidzeň zaš... No aľe prišlo to takoj a sposobom chtori asi malokto z nas čekal. A tak nam ňeostava ňič, ine iba še bars ňestikac (za žadnim učelom), čekac co budze a sledovac jobovki – dze še keľo ľudzi nakaželo, dze keľo umrelo, dze še to furt richlo zhoršuje, dze pomalši, dze maju noveho precedu a dze še to azda už pomaľučki zľepšuje a tote zos ľepšim zrakom (najnovši še už medzi ňich počitam i ja) možno už i vidza toto ľegendarne švetelko na konci tunela. No ta už še calkom cešim až nam budze umožňene zaš še stretnuc vof karčme (no dobre, i vof ťelocvičňi) a pripijeme sebe na to, že zme to šicke vof, jakim-takim, zdravi prežiľi. Aľe ňe zhurta, zos paľenku. Iba tak pijanko. Jak to robi Miloš a Miňko – zos rumom. Hocijakim... (A hlavňe bez ruškoch, bo zos ňima bi zme še iba poľivali a ňenošce aňi mišačku, kto robice z domu, bo totu ňevipiješ)
Zatiaľ čistý:
Hóm o fis [11] Páči sa mi
Ma poslaiĺi na hómofis. Tak mi majster doniesol na tretie poschodie miešačku. Neviem, čo s ňou.
SK optimista:
Uvidíte, že raz sa celej pandémii zasmejeme. Možno nebudeme úplne všetci, ale zasmeje sa.
SK:
Po voľbách. Ale nielen... [11] Páči sa mi
Radšej budem žiť ako optimista a mýliť sa ako žiť ako pesimista a mať vždy pravdu...
SK:
Zamyslenie [17] Páči sa mi
"Ta neška zme bavili basket, znace, že to streda abo pjatek". I še to rimuje... Calkom dobri pocit som mal, bo nas bulo do ošaľeňja, das šternác. Teda pjatek zme to bavili. To calkom reprezentativna vzorka, bo streda silňejša, nas biva das 10 až 14 a vof pjatej das 6 až 8 koni a kobiliek. Calkom temu ňerozumim, bo vof štvartek idzeme do roboti /podaktori/ a v sobotu ňe. Asi to bude farmaceutom, že ňepredvidaňe prišom bavic vof stredu a ňe, jak ma vo zviku vof pjatek. Un veľmi rozumni chlop, co rozumi našemu ťelu /dokonca i svojemu/, bo nas naučil aktivovať dehidrodenazu /enzim DHG -pozri nižšej/. Pre neznalich, co dole nečitaju : DHG je ňeskutočni v tom, že nas chrani pred alkoholom !!!! Na Prednej Hore v Coburgovom palacu tiž o tim coška znaju. Ta mal meňini a šicke ho maju radi, ta prišli. Je to zaujimavi mix tote našo mančefti. Že vraj modri a proti červeni. Skusim vekovi rozptil hračov a hračiek : mala Miška 38, Kamilka ňeznam keľo, potom to stupa a stupa od mladňakov napr. 45 ročnich až do nas deduškov, ktori še čujeme na 50.... Ešči mala poznamka : ňebojujme za viťazstvo v stredu a pjatek cez mrtvoli, ale zahrajme si basket pre radosť.
Ja:
Stará múdrosť [14] Páči sa mi
Keď prišli pre žida, bol som ticho, keď prišli pre protestanta, bol som ticho, keď prišli pre katolíka, bol som ticho, keď prišli pre gaya bol ticho, keď prišli pre lesbu, bol som ticho, keď prišli pre mňa, nemal sa kto ozvať ......
Kuň. Še volam SK.:
Ľen tak, že bi bulo dobre. [31] Páči sa mi
Čaute priatelia. Vy, kto dnes znovu po nejakom čase prídete na našu stránku, snáď oceníte to, že náš najlepší žurnalista, istota v streľbe zo stredných vzdialeností a náš najväčší intelektuál, napísal taký krásny článok ako účastník zájazdu z Mukačeva 2020. Po toľkých premárnených sekundách, hodinách, dňoch, kedy na tejto stránke, ktorú sledovali neskutočné množstvá priateľov basketbalu Starých koní a Prešovských kobyliek ste o nás nič nevedeli, by sme znovu chceli začať skromné a priateľské odovzdávanie správ o nás. Táto stránka mala celkom peknú návštevnosť, niekedy si tu nejakú správu prečítalo až 100 - 120 čitateľov. Čo to je oproti stotisícom miliónom vzhliadnutí napr. na YouTube. Ale tá celosvetová stránka s videami má jednu slabosť. Nevie hrať BASKET. Takže našich "zopár sto až stodvadsať" čitateľov nám robilo veľkú radosť vždy a dúfame, že aj vám , keď sme si ju prečítali. Skúsime sa trošku definovať v roku Pána február 2020. : Staré kone : Je to celkom pekné, že také "jadro" už existuje zhruba od roku 1982: Brok, Otík, Miňko, Džony, Ďuri. To je už neskutočných 38 rokov. Potom prišli naši priatelia, ktorí majú to šťastie, že sú mladší /smajlík/. Tak sme spolu hrali a hráme basket až do dnešných dní. Historicky sa prešovský mužský basket hral na najvyššej československej úrovni len dva roky, ak sa nemýlim tak v rokoch 1962 a 1963 /Molokáč, Milan Benko, tréner Bovan a iní/ Prešovské kobylky : V Prešove mal vždy ženský basket oveľa vyššiu úroveň ako mužský. Ženy hrali československú ligu pod hlavičkou Strojstav, potom Slävia VŠ a iné atď, tá história je prekrásna, baby boli na Olympiádach, na Majstrovstvách sveta atď. Prečo to spomínam je skutočnosť, že dnes sa stretávame v telocvični aj na rôznych akciách v mixe babi- chlapi zhruba v rokoch od 38 ročných po 64 ročných, samozrejme ľudia nie sú tí, o ktorých hovorím vyššie. Dnes sme sa zase streli v telocvični. Bolo nás štrnásť kusov. Celkom pekná účasť. A ešte jeden starý kôň mal narodky, tak nech žije a s ním všetci baskeťáci od Ostravy počnúc až po Humenné a iné kraje, ktorým táto hra niečo hovorí.
Mukačevo 2020 II:
Vôľa božia [29] Páči sa mi
... i požiadal Boh Slovákov na Ukrajine: "Будь ласка". A zopár z nich ho vyslyšalo...
Účastník zájazdu:
Mukačevo 2020 [40] Páči sa mi
Buľi zme zaš na Ukrajiňe. Vof Mukačeve. Okrem ineho i bavic basketbal. Podľa mňe ňebulo plano. Už po cesce autobusom zme pod dozorom kluboveho lekarňika aktivovaľi potrebni enzim. Alkoholdehidrogenazu, kec dobre pametam. Bigo, veduci zajazdu, nam našol ubitovaňe vof inim hoteliku jak običajňe. Dakus daľej od hali, aľe fajňe. Aspoň zme še pred zapasami prešľi po vinnich tarhoch. A vof haľe nas čekalo prijemne prekvapeňe. Po rokoch obnoveľi bufet. Okrem klasiki – vodki, podavaľi i drškovu. Isce i daco ine, aľe jak som to tak sledoval, ňikeho z nas to už bars ňezaujimalo. Enzim zme naštartovaľi bezvadne a tak takoj poobedze zme bez problemoch viplukaľi chlapcoch zo Spiskej i zos Budapešťi. A potim už privatna žurka. Na našej chiži, tristodzešatke, ju zorganizoval Miloš. Ňenahodu sebe vibral nas, bo mi, Miňko, Bigo a nakoňec i ja, už mame dluhoročne skušenosci zos organizaciju pošedzeňoch a bašaveloch na našich zajazdoch. Prišľi skoro šicke. Vodka cekla prudom, Tuborg tiž. Bavel še šach. Normalni športovi i normalni medziľudski. Kec vodka došla, Ďuri še takoj proaktivňe zoznamel zos paru lokalnimi policajtami a pod ich dozorom, zos calu paradu (blikajuce švetla, hukajuce sireni), privezol nove zasobi. Zabava ňerušeňe mohola pokračovac až do rana, kebi še našo hosce zrazu ňepozbiraľi a okolo štvartej to šicko zmizlo. My trojka zme dopiľi a dojedľi co zostalo a čekaľi co budze daľej. Ňebujce še, ňebulo nič take co bi sce ňečekaľi. Na druhi dzeň zme sebe pri miestnim pľacu intuitivňe našľi utulnu karčmičku zos vľudnu obsluhu a straveľi zme tam prijemne dopoludňe, intezivňe aktivujuc nam už dobre znami enzim. Poobedze prišlo finale a vof tim zme, zos našu vroďenu slušnoscu, daľi vihrac domacim a jednemu Bulharovi (Inakši, doteraz som sebe mišľel ža Bulhare znaju iba pestovac dobru žeľeňinu a že maju morjo zos piskovima plažami. Že znaju i bavic basketbal me aňi ňenapadlo. No znaju a dachtorim, jak napriklad temu našemu, to idze calkom dobre.) Večar - oficialna žurka a striborne medajli. No a potim še začaľi ďac veci. Aľe o tich už pisac ňebudzeme. Ďiki Bigo a Broňa. A prebačce kes daco plano bulo.
SK environmentalista:
Odpozorovene... [25] Páči sa mi
Niektorí ľudia majú plno rečí o tom, akú planétu tu zanecháme pre naše deti, ale absolútne ich nezaujíma, aké deti tu zanechávajú pre našu planétu.
SK vinšovač:
a nielen PF 2020 [29] Páči sa mi
Prajem všetkým hlavne veľa, veľa zdravia, šťastia a vecte, že najdôležitejšie veci v živote nie sú veci a sen, ktorý nemáte, sa vám nikdy nemôže splniť.
Z roka na rok starší SK :
Nemali by sme mať príliš utopické očakávania, ale vždy by sme mali mať utopické hodnoty a vízie.
Len tak:
Vecej jak rok tu ňichto ňič ňenapisal. Okrem dobreho fťipu a Prekvapeneho. I kec sebe mišľim, že i Prekvapeni mohol napisac daco zo svojejo života, zo svojej ťelocvičňi abo dajaku mudrosc zo svojej karčmi. A možno ešči napiše... Aľe teraz skušme mi, bo za ten rok še teho stalo dosc. Iba tak narichlo zos mimošportovich udaloscoch možeme pripomenuc pobehujuceho patkaňa vof karčme, nove vnučatka dachtorich SK a PK, každotižňove nočne mudrosci zos ČS baru aňi ňespominam bo veľo z ňich nepametam, aľe, že tam zazneľi važne a viňimočne mišlienki a nazori, o tim ňepochibujem. Dobra sprava je i to, že za teho više roka, každi z nas aspoň raz oslavil narodzeňini a meňini. To znamena, že hore maľiňakom še ňepobral nikto. No udalosc roka vof totej kategoriji je bespochibi nalez stracenich Miňkovich spevňikoch na Beňuši a tak zaš možeme špivac podľa starich ošvedčenich notoch (paľenka spred dvoch či troch rokoch še furt nenašla a aňi temu už ňedavam veľku naďej...) Vof šporce na najviššim mescu je, jak už i Prekvapeni spomenul, uspech SK na veteranskej olimpiadze vof Turiňe. Aľe ňetaki Kubertenovski – učasc, aľe uspech normalni, starokoňovski - vihra. Mi, SK, zme to i tak prijaľi- normalňe- zo skromnscu sebe vlasnu a paru poldecami (bo mi po druhe mesca ňechodzime ňigdze, aňi na olimpiadu ňe). Aľe višvetľuj to novinarikom. Ta po uspechu nastalo meňše medialne šaľenstvo – novini, časopisi, televizije. Možno to poznace. Každi še chcel od našich štiroch matadoroch daco doznac abo aspoň odfocic še zos nima. Mimošportove povinnosci še potom dakus prejaveľi na ich vikonoch vof ťelocvočni na Mirka Nešpora, aľe mi co zme vof Turiňe ňebuľi, zme ich richlo, paru vihrami – našimi a prehrami - ich, vraceľi nohami a žim. Možno bi vas zaujimalo čom nas na olipiadu neišlo vecej, bo širku kadru na to mame a taka ista kvalita, kec ňe ľepša (aľe o tim eši možeme po štvartim pive diskutovac a polemizovac vof našim bariku) zostala doma? A tu še zaš mušim vracic gu našej tipickej starokoňovskej absenciji lahvatosci. Kebi zme postaveľi dva -tri manšafti, ta co bi potim ostalo pre totich šickich maďarikoch, indoch, indianoch, talianoch, ňemcoch. či jak še volaju... Jake mesca? Jake medajli? Jake pohare? Povedzme sebe uprimňe – žadne. Mi še cešime z teho jak to skončelo. Bo nakoňec aňi mi, SK, napriek šickemu tu napisanemu ňevihrame furt. Dakedi muši vihrac i šport... Tak jak za tidzeň vof Ostrave. Aspoň dufam...
Prekvapeni :
Ta to co še stalo, že skoro po roku tu konečňe dachto daco napisal. Ja sebe dumal, že ten povestni čet SK už aňi ňeexistuje. SK zubudzce še. Napišce tu daco. Choc co zo života SK, abo svojeho, abo dajaku mudrosc. Ja bi še pocešel, kebi tu dachto z tich co buľi na olimpiadze v Turina napisal daco zo zakuľisia, žebi sme o tim uspechu SK ňečitali ľem v novinkoch, aľe i na čece SK, bo to ňebul ľem tak dajaki uspech. I kec jak som čul dachtore o tim pochibuju. Ja ňe. Co vi na to, mišľim šicke SK. Ešči žijece, či vam už stači ľem pobehac na MN a potim ČS bar?
SK:
jeden o vichodňaroch [52] Páči sa mi
Jeden dôvod čom vychodňar ňemože buc terorista: Pondzelek: Ukradľi sme ľetadlo na ľetisku vof Košicoch a pasažere buľi rukojemňici . Pitame miľion doľároch a ľet do Mexika! Utorek: Čekame na reakciu vládi. Vipiľi sme sebe s pilotami. I pasažere vicahli svojo ťekute zasobi. Vipiľi sme sebe s pasažerami. I piloci sebe s ňima vypiľi! Streda: Prišol mediator. Priviz borovičku. Vipiľi sme sebe zos mediátorom, pilotami a i zos pasažerami. Mediator bars pita, naj puščime choľem polovicu rukojemňikoch. Puščiľe sme ich. No a co tam po ňich! Choľem še nam zviši vecej paľenki. Štvartek: Rukojemňici še vraceľi zos zasobami borovičky. Šalabango bulo do rána. Vypuščeľe sme druhu polovičku rukojemnikoch a i pilotoch. Piatek: Druha polovička rukojemňikov a i piloci še vraceľi zos borovičku. Orem teho došikovali i calu tlupu kamaratoch a daľse šalabango do rana. Sobota: Do ľetadla prišol sám najviššišef z ľeťiska, v ruke borovička a šalabango do pondzelka. Pondzelek: Do ľetadla prichodzi coraz vecej ľudzi zos paľenku. Už prišli hasiče, policajci a dokonca i jakaške vojaci. Utorek: Už ňemame sili. Chceme še vzdac a uvoľnic ľetadlo. Šéf ľeťiska ňesuhľaši. Za pilotami prišla rodzina z Popradu. Z borovičku! Streda: Vzdávame še! Rukojemňici suhlaša s tim, že nas pušča, aľe až vtedi, kec jim sľubime že vibavime borovičku. Ňikda vecej ňijake ľetadlo ňechceme uňejsc!!
Starý kôň:
Úvahy Starého koňa [141] Páči sa mi
No ta ja ňeznam. Ňe žebi som ňeznal ňič, bo precaľem daco znam i ja. Napriklad znam, že šicko na švece ma svuj začatek, potim povedzme vivrchoľeňe (ňemiľic sebe zos orgazmom /abo hej?/), možeme to volac i najľepše obdobie či zlati vek. Až na nakoňec pridze ňevihnutni koňec. Dakedi richli inokedi pomali. No v našim pripadze to vipatra na dajaki ňemasni ňeslani. Že še bľiži to je jasne. Zakon prirodi je zakon prirodi. Aľe i un bi mohol mac jaku taku uroveň. Hlavňe co še tika treningoch. No povice sami. Ťelocvičňa zaplacena, karčmička pripravena a vizdobena našimi uspechami, piatkovi večar pred nami. Priestoru na sebarealizaciju dobludu. A mi še stretňeme trojo, pejcero, šidzmero... Šicko plano. Ňe žebi zme še dopredu dohodľi a prišľi dvojo, štirojo abo šescero a poradňe sebe zatrenovaľi, zabaveľi. Jednoducho parni počet jak še sliši a patri na kolektivnu hru. (Bo behac či plavac možeš i sam aľe basketbal sebe sam bars dobre ňezabaviš.) Bez teho žebi še ten ňeparni ciťel na lavičke jak piate koľeso na vože abo kol vof ploce abo jak prekažka kvalitnemu treningovemu procesu. Ta že do buducna bi som ocenil a vlastne i očekujem seriozne dohodi a chlapske popripadze i dzifčenske slovo. Žebi to bulo jasne každemu - ten tidzeň pridzeme mi dvojo abo štirojo, nabuduce zaš vi a potim dakto daľši. No a ostante maju voľno. Ňemuša še vof pjatek večer ňigdze plašic abi potim vof ťelocvičňi zisceľi že su prebitočne. Dokonca aňi do karčmi ňe a tak ňebudu mac na druhi dzeň češku hlavu. P.S. Ta teraz zaš ňeznam. Posledni pjatek nas bulo das jedenac. Znamena to viňimku zos pravidla, labuťu pišňičku, predlužeňe agonie, či novi, aspoň maľučki začatek? Aľe najpravdepodobňejši to ňeznamena vobec ňic. Iba običajni život... P.S. II Skoro som zapomnul. Šickim šumne spokojne Vianoce a hepi ňju jir.
SK s potenciálom olympionika:
Olympiáda [229] Páči sa mi
Jak isce šicke znace všelijakich majstrovskich tituloch maju SK po... no veľo. Od majstra odborneho vicviku, cez všľijake dorasťenecke tituli, mužske - slovenske, česke, československe, ruske, ukrajinske, poľske, litovske a určiťe bi sme našľi i dajake europske abo švetove. Aľe olimpijskich zaš až tak veľo ňemame. Isce dakto budze mac dajake fuzate oceňeňe zos fizikalnej olimpijadi, možno matematickej, chemickej... Aľe vof šporce iba kec zos prešovskej pionierskej. S pred veľo, veľo rokoch, na začatku našich športovich karieroch, za eri Gaba Zelenaya vof blahej pameci. Potim dluho, dluho nič. A tak, abi še kruh pomali začal uzavirac, duša našeho maleho klubiku a jeho motor (o Milanekovi je reč, kebi dachto ňezal) nas chista na veteransku olimpijadu. (Psichicki, bo fizicki mame už davno natrenovane.) Narokom ňeprezradzim dze to budze a kedi, bo kebi še o tim doznaľi vof Juventuše, ta jak ich poznam, učiťe bi chceľi z nami zabavic. Neidze ani tak o to, že mi bi zme ňechceľi, bo ich viplukame kedi chceme, trebars i vo futbaľe. A basta. (Dokonca sebe mišľim, že i Ronaldo tam prišol iba preto žebi mal šancu nastupic proci nam, bo je to taki suťaživi tipek a rad še porovnava zos timi najľepšimi. Aľe prehravac bars ňezna, ta mam obavi, že bi to zaš dopadlo jeho plačom.) No aľe kemu še chce potim, po vihre, chodzic po tich autogamiadoch, bešedoch, žurkoch a odpovedac novinarikom na ňezmiselne otazki, kec može šedzec zos kamaratmi pri pive vof dajakej priveťivej tratorii. Mi radšej pridzeme v cichosci a vof cichosci i zobereme šicke medaili a tituli co nam patria. No abi zme ňecestovaľi teľi švet a ňezaplaceľi teľe peňeži iba za jednu sadu medajloch a jeden titul, rozmišľame, že budzeme suťažic vof vecej športoch. Olimpijada je olimpijada a pravidla to, že vraj, dovoľuju. Ta čom ňe, ňe? Z Otom nam do oka padlo veslovaňe, bo tam jest vecej dicsiplinoch, ta i tituloch a medajloch budze dosc. Mi dvojo kormidelňici a ostatme chlapci bi še podzeľili do loďkoch po dvojo, abo po štirojo a koňec koncoch, možu i naraz ošem do jednej. Teľo im už zakričime. Gimnastika tiž ňeplana. I tam bi sme mohľi daco povihravac, no a vof atletike mame preborňikoch, že až. Od dešecboja cez oštep až po chôdzu. (totu mame do detailoch natrenovanu a všadzi še nam v ňej mimoriadňe dari, bezohľadu na veľkosc ťelocvičňi...) A to ešči škoda, že ňemože isc z nami mladi Roman, bo bi naisto obsadzil šicke stupňe viťazoch vof behoch na dluhe traťe. No aľe pretože ňeznam či som daco predčasňe ňeprezradil, ešči radši ňikomu a ňigdze o našich planoch ňehutorce. Abi som z teho ňemal na treningu plano. Abo ňedajbože vof karčme To bi me merželo ešči vecej...
Načítať ďalšie